Jak wezwać pogotowie ratunkowe

Podstawowym numerem alarmowym pogotowia ratunkowego w Polsce jest numer bezpłatny 999.

Na który od 2021 roku można również wysłać SMS.
Powstała również aplikacja na smartfony o nazwie „Alarm 112” i jest alternatywną metodą wzywania pomocy w stanach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia.

Pod numerem 999 należy zgłaszać wszelkie sytuacje, w których konieczna będzie pomoc zespołów ratownictwa medycznego. Zgłoszenie odbiera przeszkolony dyspozytor.Dyspozytor medyczny musi zadać kilka podstawowych pytań, tak aby ustalić powód wezwania, jego pilność oraz rodzaj zespołu, który zrealizuje to wezwanie. DLATEGO NIEZWYKLE WAŻNE JEST PODĄŻANIE ZA PYTANIAMI DYSPOZYTORA. Bardzo istotne jest, aby nawet w dramatycznej sytuacji, nie podnosić głosu, krzyczeć, poganiać dyspozytora; to nie przyśpieszy dotarcia zespołu, a może nawet opóźnić czas realizacji.Jakie pytania zadaje dyspozytor:

1. co się stało ?

2. numer telefonu osoby wzywającej? – należy koniecznie podać, może ułatwić to dojazd zespołowi, a w przypadku przerwania rozmowy znalezienie adresu,

3. adres ? proszę pamiętać, aby najpierw podać miasto z którego się dzwoni, komórki często przełączają się do różnych miast.

4. czy osoba poszkodowana jest przytomna? – czy się rusza? czy reaguje na dotyk? ból? wezwanie, np.: „jak się pan nazywa”?

5. czy oddycha? – czy rusza mu się klatka piersiowa lub brzuch?

6. czy wyczuwalny jest puls ? *

7. imię i nazwisko osoby poszkodowanej?

*badanie pulsu na tętnicy szyjnej.

Data Publikacji: 9 stycznia 2020 @ 12:14
Ostatnia modyfikacja: sty 31, 2022 @ 14:12

Metryka Informacji:
Opublikował artykuł ; Informatyk SPR | + Inne artykuły
Opublikował artykuł ; Informatyk SPR | + Inne artykuły